عمل جراحی بینی با قالب کنترلی

یکی از درخواست ها و آرزوهای جذاب بیماران در رابطه با جراحی بینی این است که قبل از جراحی قادر به تعیین فرم بینی خود باشند. امروزه روش های مختلفی برای پاسخ به این درخواست مطرح می شود که یکی از آن ها، جراحی بینی با قالب کنترلی می باشد.

لازم به ذکر است که دکتر علیرضا مومنی بنا به دلایلی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم، جراحی بینی را با قالب های کنترلی انجام نمی دهند.

 

جراحی بینی با قالب کنترلی

 

دلایل عدم امکان انجام جراحی بینی با قالب کنترلي

جراحی بینی با استفاده از قالب های کنترلی بدین معناست که پزشک بتواند از فرم بینی دلخواه بیمار قالب تهیه کرده و حین جراحی دقیقاً همان فرم را برای بیمار به وجود آورد. این موضوع بسیار جالب و جذاب است، مگر نه؟ ولی متاسفانه باید بگوییم که چنین چیزی امکان پذیر نبوده و فاصله بسیار زیادی با واقعیت دارد زیرا:

بینی بافتی زنده بوده، شبیه به خمیربازی و موم نیست که هر تغییری بر روی آن قابل اعمال باشد. برای حفظ سلامت بینی و آسیب ندیدن آن محدودیت های بی شماری پیش روی جراح وجود دارد که در صورت عدم توجه و تخطی از آن ها، به بینی آسیب های جدی وارد شده و به دنبال آن، اختلال های جبران ناپذیری از نظر عملکردی و زیبایی در بینی ایجاد خواهد شد.

از همین رو این خواسته که فرم بینی به طور کامل با درخواست بیمار تطابق داشته باشد از واقعیت دور می باشد. البته که دکتر علیرضا مومنی ، جراح بینی اصفهان تمام سعی، تجربه و مهارت خود را به کار می گیرد تا فرم بینی را تا جای ممکن و تا جایی که عملکرد بینی تحت تاثیر قرار نگیرد به فرم موردعلاقه بیمار نزدیک نماید.

علاوه بر موارد ذکر شده در فوق، باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که فرم و شکل بینی طی 1 یا 2 سال دستخوش تغییرات زیادی می گردد که قابل پیشبینی نیز نمی باشد. به بیان دیگر فرد نتیجه نهایی را بعد از دو سال از گذشت عمل مشاهده خواهد کرد.

بنابراین حتی در صورتی که به فرض محال امکان فرم دهی و جراحی بینی به شکل دلخواه بیمار در حین عمل نیز باشد، این نتیجه کاملاً با نتیجه نهایی متفاوت خواهد بود.