یکی از دلایلی که بعضی از مردان و زنان در جهت انجام جراحی بینی قدم بر می دارند ، شکستگی استخوان بینی آنان است. تمامی افراد در معرض این خطر قرار دارند اما احتمال وقوع آن برای کسانی که به ورزش های گروهی و پر برخورد مشغول بوده یا شغل آنان نیاز به فعالیت فیزیکی بسیاری دارند ، به مراتب بیشتر است. جراحی بینی شکسته ، مطمئن ترین راه برای حل ناهنجاری ایجاد شده است. فراموش نکنید که شکستگی بینی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند پس حتماً در انتخاب جراح خود دقت فرمایید. شکستگی بینی معمولا روی دیواره و پل دماغ دیده می شود. بعد از شکستگی باید هرچه سریع تر در مورد درمان آن اقدام کنید ؛ زیرا بد جوش خوردن می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی در بینی تان گردد. دکتر علیرضا مومنی جهت کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان مقاله زیرا تهیه نموده است ، می توانید با مطالعه آن پاسخ سوال هایتان را دریافت کنید.

 

جراحی بینی شکسته

عواملی که موجب شکستگی بینی می گردد

هر یک از عوامل زیر سبب شکستگی بینی افراد و نیاز آن ها به جراحی بینی شکسته خواهد شد.

 • تصادف
 • افتادن از جایی
 • ضربه به بینی
 • برخورد با دیوار ، میله یا هر جسم سخت دیگری
 • آسیب دیدگی در هنگام ورزش (خصوصآ ورزش های با توپ و رزمی)

علائم شکستگی جهت جراحی بینی شکسته

 1. خونریزی شدید بینی
 2. احساس درد در نواحی بینی
 3. ورم و کبودی خیلی شدید بر روی بینی و پیرامون آن

چه هنگام شخص باید به پزشک مراجعه کند؟

چنانچه ضربه وارد شده به استخوان دماغ به گونه ای باشد که مشکلات تنفسی شدید را به همراه داشته ، خونریزی بینی مداوم و شدید بوده و ممکن است سر و گردن نیز آسیب دیده باشند ، باید برای جراحی بینی شکسته به پزشک مراجعه نمایید تا ایشان با انجام معاینات لازم ، میزان آسیب دیدگی را تشخیص داده و روند درمانی مناسب را اتخاذ کند.

دکتر چگونه بینی شکسته را معاینه می کند؟

جراح با انجام معاینه فیزیکی و لمس بینی تا حدودی می تواند شکستگی استخوان و نیاز جراحی بینی شکسته آن را تشخیص دهد. اگر بیمار درد زیادی داشته باشد بهترین پزشک در اصفهان ، پیش از شروع معاینه بی حسی موضعی را برای او اعمال می کند. در برخی موارد ، انجام ی اسکن نیز از سوی جراح توصیه می شود.

مشکلات همراه با شکستگی بینی

انحراف استخوان سپتوم

بهتر است بدانید که استخوان سپتوم جدا کننده حفره های بینی می باشد. بنابراین در صورت شکسته شدن می تواند علاوه بر ایجاد انحراف بینی در انسداد یک یا هر دو حفره بینی افراد نقش داشته باشد. همچنین این شکستگی در باریک تر شدن سپتوم و بروز مشکلات تنفسی دیگر موثر بوده و افراد باید سریعا برای جراحی بینی شکسته خود به پزشک مراجعه کنند.

لخته شدن خون

به دنبال شکسته شدن استخوان بینی ، امکان تجمع خون ( هماتوم ) و انسداد یک و یا دو حفره بینی وجود خواهد داشت. در این صورت برای جلوگیری از آسیب دیدگی جدی غضروف بینی باید به پزشک مراجعه شود.

ظاهر نا متقارن ساختار بینی

گاهی اوقات پس از شکسته شدن بینی ساختار خارجی دماغ کج خواهد شد ، که این انحراف با گذشت زمان در برخی موارد بهبود می یابد ، اما گاهی اوقات مشکلات بر اثر آسیب به استخوان داخلی بوده که نیاز به جراحی بینی شکسته نیز دارد.

شکسته شدن غضروف نرم بینی

غضروف بینی نوعی بافت نرم و انعطاف پذیری نیز دارد که هنگام شکسته شدن می تواند مشکلات متعدد بسیاری را با خود همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است برای بررسی و در صورت نیاز جراحی بینی شکسته انجام شود.

خطر احتمال ابتلا به عفونت

پوست بینی و ساختار سالم آن در مواقعی که دچار اسیب و شکستگی می شود دیگر قادر به محافظت نبوده و ممکن است در معرض ابتلا به عفونت نیز قرار گیرد. با ورود باکتری ها از طریق بینی ممکن است سینوس و دیگر قسمت های بدن آلوده شود ، به همین منظور بهتر است در چنین مواقعی برای درمان به جراح بینی مراجعه کنید.

کاهش و یا از بین رفتن حس بویایی

بعد از آن که افراد دچار شکستگی بینی می شوند ممکن است حس بویایی خود را برای مدتی از دست دهند ، در این مواقع پزشک خوب و با تجربه در اصفهان ، با برسی های لازم نیاز به عمل جراحی بینی شکسته را تشخیص خواهد داد.

جراحی بینی شکسته چگونه انجام می شود؟

معمولا برای رسیدن به بهترین  نتیجه ، لازم است نهایتاً تا 14 روز پس از شکستگی ، تحت درمان قرار بگیرید. جراحی بینی شکسته ای که استخوان آن جوش خورده است به دو روش بسته و باز انجام می گیرد. در روش بسته نیازی به تغییر در استخوان ها و غضروف نیست و دکتر با جا انداختن بینی ، شکستگی را برطرف می نماید. اگر شکستگی بینی باعث جا به جایی استخوان ها و غضروف ها شده باشد ، جراح باید از روش باز استفاده کند . مدت زمان جراحی  بسته به نوع جراحی از نیم ساعت تا دو ساعت می باشد. جراح بینی بعد از رفع مشکلات در اثر شکستگی ، دماغ را گچ می گیرد .

مراقبت های بعد از جراحی بینی چگونه است ؟

 • پانسمان ها را به موقع تعویض کنید .
 • فعالیت های سنگین انجام ندهید .
 • از انجام ورزش های پرتحرک پرهیز کنید.
 • از خوردن غذاهای مضر خودداری کنید .
 • آب فراوان بنوشید و از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید .
 • بعد از جراحی به همراهی نیاز دارید تا شما را به خانه برساند .
 • داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را کامل و سر وقت مصرف کنید .
 • پس از جراحی بینی شکسته منعی برای رانندگی و استفاده از عینک وجود ندارد.
 • باید سعی کنید تا چند روز هنگام استراحت ، به کمک چند بالشت سر خود را بالا بگیرید.
 • از رفتن به اماکن شلوغ پرهیز کنید، زیرا ریسک ضربه خوردن به بینی در این امکان بسیار زیاد است.
 • از مصرف داروهایی که خونریزی را افزایش می دهند نظیر آسپرین ، ایبوپروفن و مکمل های گیاهی جدا خودداری کنید .

هزینه عمل شکستگی بینی چقدر است ؟

هزینه جراحی بینی شکسته به فاکتورهایی نظیر دستمزد بهترین پزشک در اصفهان ، هزینه بیمارستان ، هزینه داروها ، هزینه سی تی اسکن و آزمایش ها بستگی دارد .
میزان شکستگی و دشواری عمل نیز در این امر دخیل هستند.

 در صورت عدم درمان بینی شکسته شده عوارضی به وجود خواهد آمد؟

باید بدانید که در صورت عدم مراجعه به جراح بینی و اقدام به درمان این عارضه ، افراد با عوارض جدی رو به رو خواهند شد. برای مثال این شکستگی می تواند سبب انحراف استخوان بینی شود ، که خود می تواند در گرفتگی یک و یا هر دو حفره بینی و عدم تنفس آسان و راحت بیمار موثر باشد. همچنین در بروز ناهنجاری های جبران ناپذیر و جدید تری نقش خواهد داشت ، که با جراحی بینی شکسته نیز قابل درمان نخواهد بود. توصیه می شود شکستگی بینی را جدی بگیرید و فورا برای آغاز درمان به یک جراح بینی با تجربه و ماهر مراجعه کنید.

آیا می توان عمل رینوپلاستی و شکستگی بینی را همزمان انجام داد؟

جراح بینی توصیه می کند تا هر دو این جراحی ها با هم و همزمان انجام نشود. زیرا در جراحی رینوپلاستی به منظور تغییر ساختار بینی زیبا جو استخوان شکسته و یا تراشیده خواهد شد ، در صورتی که افراد با جراحی بینی شکسته آسیب جدی به استخوان آن ها وارد شده و به صورت تکیه می باشد.