جراحی بینی که به طور کاملاً ماهرانه توسط دکتر علیرضا مومنی بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در اصفهان صورت می گیرد ، تنها 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد ؛ در حالی که فرد زیباجو پس از عمل جراحی ، باید دوران نقاهت طولانی تری را پشت سر بگذارد. جالب است بدانید که رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز می تواند دوره بهبودی را در زیبا جویان بکاهد و سبب دست یابی آن ها در مدت زمانی کوتاه به نتیجه ای فوق العاده شود.

 

 

چگونگی سپری دوران نقاهت جراحی بینی ، از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و بر روی نتایج دریافتی از عمل بینی و همچنین بروز عوارض ناشی از آن نیز تاثیر گذار می باشد ؛ به همین علت ، همواره به کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ؛ توصیه به دقت در رعایت نکات و دستورالعمل های بهترین متخصص رینوپلاستی در اصفهان می گردد. در مقاله پیش رو ، مهم ترین نکات بعد از جراحی بینی ذکر شده است ؛ با دقت در رعایت آن ها بهترین نتایج را از جراحی زیبایی بینی ، دریافت خواهید کرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی با دکتر مومنی در اصفهان

عینک: توصیه می شود بعد از جراحی بینی و با برداشت اسپلینت تا شش هفته از عینک های طبی و یا آفتابی به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار، دفرمه شدن و یا فرورفتگی بینی به هیچ عنوان استفاده نشود.

ورزش های سنگین: انجام فعالیت های ورزشی سنگین می تواند آسیب وارد شده به بینی را بسیار افزایش دهد. بنابراین تا بهبودی کامل و تا پایان دوره نقاهت از فعالیت های ورزشی ضربه ای، برخوردی و یا استفاده از توپ بپرهیزید.

فین نکنید: در مراقبت های بعد از جراحی بینی افراد احساس گرفتگی در بینی خود خواهند داشت که بر اثر تورم بافت های داخلی ایجاد شده اند. به همین منظور برای خالی کردن بینی خود هرگز فین نکنید.

تغذیه مناسب: بهتر است از مصرف سدیم و انواع ادویه ها در مواد غذایی خود تا بهبودی کامل خودداری کنید. این مواد سبب افزایش تورم و کبودی و همچنین افزایش روند بهبودی افراد خواهد شد.

داروهای توصیه شده: داروهای توصیه شده توسط پزشک را به منظور تسریع در بهبودی کامل روند درمان نیز در ساعات مشخص شده و مرتبا استفاده کنید.

درد بعد از جراحی: در مراقبت های بعد از جراحی بینی برای کاهش درد ناشی از برش ها و آسیب های وارد شده به بینی، افراد می توانند با استفاده از مسکن ها توصیه شده توسط پزشک خوب در اصفهان آن را تسکین دهند.

کمپرس سرد: با قرار دادن کمپرس های سرد بر روی بینی میتوانید، تورم و التهابات موجود را نیز کاهش دهید.

نور خورشید: به علت تغییرات اعمال شده بر روی بینی پوسته آن بسیار حساس شده و قرار گرفتن در معرض آن سبب تیرگی برش های ایجاد شده می شود.

در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی اشاره نموده ایم

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نکته اول : خوابیدن بر روی شکم و پهلوها در دوران نقاهت عمل بینی ، منجر به وارد شدن فشار به صورت و بینی می گردد ؛ از این رو ، بهتر است افراد زیباجو در مراقبت های بعد از جراحی بینی به طور طاق باز بخوابند.

نکته دوم : پس از جراحی زیبایی بینی ، شاهد بروز تورم و کبودی در افراد خواهیم بود ؛ که آن نیز ناشی از خونریزی های زیر پوستی می باشد ؛ حال در صورتی که سر در مکانی بالاتر از بدن قرار گیرد ، مایعات میان بافتی خالی شده و تورم و کبودی کاهش می یابد ؛ به همین علت ، به افراد توصیه می شود در حین خواب و استراحت دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.

 

 

ورم بعد از عمل بینی

اگر بخواهیم به طور دقیق تر اشاره کنیم ؛ پس از جراحی زیبایی بینی مایعاتی که از رگ ها خارج می شوند ؛ زیر پوست تجمع کرده و منجر به بروز تورم صورت و بینی می گردند ؛ حال رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند سبب تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی شود.

  • عدم استفاده از نی
  • استفاده از کمپرس یخ
  • مصرف آب آناناس و آب کرفس
  • خودداری از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل
  • ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت
  • عدم قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید و گرما
  • حذف یا کاهش قابل توجه نمک و ادویه از رژیم غذایی
  • اجتناب از استعمال دخانیات و قرارگیری در معرض دود آن

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن ، عملی غیر ارادی و طبیعی بوده که عضله های صورت و حفره های بینی را درگیر می کند ؛ از این رو ، به افراد زیباجو توصیه می گردد در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، با دهان باز خمیازه کشیده و به منظور جلوگیری از باز شدن بخیه ها ، با دست اطراف بینی خود را نگه دارند.

ورزش بعد از جراحی زیبایی بینی

آنچه که شما زیبا جویان عزیز باید در مراقبت های بعد از جراحی بینی در نظر داشته باشید ، اجتناب از انجام فعالیت های فیزیکی و سنگین همانند ورزش بوده. در واقع باید از انجام این دسته فعالیت ها حدود 6 الی 7 هفته بعد از جراحی خودداری نمایید ، زیرا به دنبال عدم رعایت آن می تواند عوارض جانبی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.  پیاده روی های سبک تنها ورزشی است که از جانب جراح بینی به شما توصیه می شود. در میان هفته های سوم و هفتم بعد از جراحی هر روز به مدت 15 دقیقه می توانید پیاده روی کنید. هرگز بی تحرک نباشید تا گردش خون شما به خوبی انجام شود و کبودی و تورم با سرعت بیشتری فرکش شود. انجام فعالیت های ورزشی سنگین علاوه بر وارد کردن فشار به بینی ، خطر وارد شدن ضربه به بینی نیز در آن وجود دارد. در نتیجه به مدت 3 الی 6 هفته از رفتن به باشگاه ، دویدن و انجام ورزش های رزمی خودداری کنید.  همچنین توجه داشته باشید که انجام فعالیت های ورزشی مرتبط با آب ، به مدت چهار الی شش هفته ممنوع بوده و شما زیبا جویان باید از انجام آن ها خودداری کنید. شنا کردن سبب افزایش سرعت تنفس خواهد شد که می تواند به بینی شما فشار وارد کند.

برنزه کردن بعد از رینوپلاستی

برنزه کردن و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یک نوع فعالیت مضر در دوره نقاهت می باشد. بینی شما بعد از پایان فرایند جراحی در برابر سوختگی بسیار حساس خواهد بود. در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند سبب افزایش تورم و تیره تر شدن محل برش ها نیز شود.

نکته : در صورت خروج از منزل در روز های آفتابی از کرم های ضد آفتاب و ابزار های محافظتی همچون کلاه آفتابی نیز استفاده کنید.

آیا شنا کردن بعد از جراحی زیبایی بینی عوارضی را با خود به همراه دارد ؟

توجه داشته باشید که اگر همچنان بخیه ها یا ابزار هایی دیگر همچون اسپلینت و گج بر روی ساختار بینی شما قرار دارد ، یا از چسب بینی استفاده می کنید ، بهتر است در محیط هایی همچون استخر قرار نگیرید. زیرا قرار گرفتن در این محیط سبب ابتلای شما عزیزان به عفونت می شود. بهترین زمان برای قرار گرفتن در چنین محیط هایی به نظر بهترین جراح بینی در اصفهان و روند بهبودی در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی افراد بستگی دارد. در صورتی که افراد در دوره نقاهت خود به شنا روی آورند درد بسیار شدید را در ساختار بینی خود احساس خواهند کرد ، احساس درد در این مواقع نشان دهنده عدم بهبود زخم ها بوده که نیازمند مراجعه به پزشک و رعایت مراقبت های بیشتر می باشد تا بهبودی حاصل شود.

آیا مصرف دخانیات در دوره نقاهت بعد از جراحی بینی مانعی دارد ؟

بله ، جراح بینی خوب در اصفهان دکتر علیرضا مومنی به زیبا جویان توصیه می کند در مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل بپر هیزند. مصرف نیکوتین در این مواقع می تواند سبب ایجاد اختلال در جریان خون شود و روند بهبودی را در بیماران دچار اختلال کند. هیچ یک از شما عزیزان نمی خواهید دوره نقاهت دردناک با عوارضی همچون خونریزی بینی را تجربه کنید ، در نتیجه رعایت موارد توصیه شده راه شما را برای رسیدن به یک نتیجه عالی هموار تر می کن در نتیجه ان ها را به خوبی رعایت کنید و از پوشت گوش انداختن آن ها خودداری کنید.

 

اقدامات لازم بعد از عمل بینی

روز اول: التهاب در روزهای اول به مرور  افزایش می یابد و تورم در اطراف لب بالا بسیار زیاد می شود. در این دوره خونریزی از بینی وجود داشته که می توان آن را با استفاده از پد های مخصوص کنترل کرد. بینی شما کاملا گرفته است و در طول شب ناچار به تنفس از دهان می باشید. بنابراین در روز اول به خوبی استراحت کنید.

روز دوم: کبودی در اطراف گونه ها و چشم ها افزایش یافته که بسیار طبیعی می باشد. بیشتر افراد در روز دوم همچنان خونابه از بینی شان خارج می شود، که باید در مراقبت های بعد از جراحی بینی، به طور مرتب از پد و کمپرس های سرد استفاده کنند.

روز سوم: التهاب و تورم به اوج خود رسیده و اندکی در مقایسه با روز دوم، بیشتر است. گاهی شدت تورم به جایی می رسد که باز کردن چشم ها دشوار می باشد. ترشحات خونابه از بینی، متوقف شده و از کمپرس یخ در فواصل ده دقیقه ای به منظور کاهش تورم در چشم و گونه ها استفاده می شود.

روز چهارم: در این بازه زمانی تورم و التهاب به مرور کاهش می یابد و تنها لکه های کبودی بر روی پوست مشاهده می شود. در این پروسه نقاهت ممکن است بینی متقارن نباشد، که جای نگرانی وجود نداشته و بعد از کاهش تورم این عدم تقارن بهبود می یابد. هرگز سر خود را در این بازه زمانی خم نکنید و از فعالیت هایی که سبب پایین نگه داشتن سرتان می شود به منظور جلوگیری از خونریزی بپرهیزید.

روز پنجم: در مقایسه با روزهای گذشته تورم و التهاب به مقدار قابل توجه ای کاهش یافته است. اما همچنان برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی بیمار نمی تواند هیچ گونه فعالیت سنگینی را انجام دهد.

روز ششم و هفتم: در پایان هفت روز کبودی و تورم بسیار کاهش یافته و بیمار برای برداشتن گچ بینی، به بهترین پزشک در اصفهان مراجعه می کند. این هفت روز بعد از جراحی بینی بسیار مهم و حساس بوده و نیازمند مراقبت های بعد از جراحی بینی با حساسیت بالایی می باشد و فرد با گذشت این دوره هفت روزه می تواند فعالیت هایی ماننده پیاده روی کوتاه مدت خود را نیز آغاز کند.

نحوه شست و شوی بینی بعد از جراحی

یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی رعایت بهداشت و شست و شوی بینی می باشد. بنابراین در هفته های اول از قطره های مخصوص جهت شست و شوی و با گذشته این دوره با استفاده از سرم و یا آب نمک بینی خود را شست و شو دهید.

چسب چه تاثیری در مراقبت های بعد از جراحی بینی دارد؟

استفاده مداوم از چسب های بینی می تواند بعد از عمل رینوپلاستی، از ساختار کلی بینی افراد محافظت کند و همچنین در کاهش التهاب و تورم بینی نیز بسیار موثر اند.

استحمام در محیط هایی با دمای بالا بعد از جراحی بینی

بیماران می توانند بعد از عمل در مراقبت های بعد از جراحی بینی از دوش های دستی برای شست و شوی خود استفاده کنند. اما شست و شوی صورت تا یک هفته بعد از عمل رینوپلاستی ممنوع بوده، و استفاده از آب داغ و قرار گرفتن در محیط هایی با دمای بالا می تواند سبب خونریزی در بینی بیمار شود.