افراد بعد از جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی همانند تمامی جراحی های زیبایی و درمانی دیگر باید یک دوره نقاهت را بگذرانند که البته طول این دوره در افراد مختلف متفاوت است. در این دوره و به منظور هرچه بهتر سپری شدن روند بهبودی تان باید یک سری مراقبت ها و دستوالعمل هایی را رعایت کنید که ما به تعدادی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پلک در ادامه مقاله دکتر علیرضا مومنی به آن ها اشاره کرده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

بعد از بلفاروپلاستی باید چه انتظاراتی داشت؟

این جراحی زیبایی به طور معمول به طور سرپایی انجام می شود و در برخی موارد نیاز به بستری بیمار خواهد بود؛ این جراح است که با توجه به شرایط بیمار تصمیم به ترخیص یا بستری او می گیرد. بیماران در ابتدای مراقبت های بعد از جراحی پلک خود باید انتظار کمی تورم، التهاب و قرمزی را در اطراف ناحیه تحت درمان و بخیه خورده داشته باشند. از دیگر عوارض موقتی ناشی از جراحی زیبایی پلک می توان به تاری دید، حساسیت چشم ها به نور و خشکی چشم اشاره کرد.

فعالیت های بعد از جراحی پلک

 • از حضور در استخر، سونا و جکوزی تا مدتی که دکتر برایتان تجویز خواهد کرد خودداری کنید.
 • بعد از انجام این جراحی به دلیل پانسمان چشم ها نمی توانید رانندگی کنید تا یک هفته از نستن پشت فرمان خودداری کنید.
 • فعالیت های ورزشی که باعث اعمال فشار می شوند و نیازمند تحرک زیاد هستند را نیز نباید انجام دهید.
 • به چشمهایتان استراحت بدهید و انجام فعالیت هایی همچون تماشای تلویزیون ،خواندن کتاب ، روزنامه و یا فعالیت هایی از این قبیل که باعث ایجاد فشار در چشم ها می شود را متوقف کنید.

پماد و مصرف دارو

یکی از نکات ضروری که باید در مراقبت های بعد از جراحی پلک جدی گرفته شود ، مراقبت های مربوط به اسکارهای جراحی است. در این راستا پزشک پماد ، کرم و داروهایی را برای فرد تجویز می نماید. پماد ضد اسکار می تواند برای کمرنگ شدن و محو شدن اثر زخم ها بسیار کمک کننده باشد.به مدت دو هفته می توانید از آنها استفاده کنید. ممکن است پزشک برای جلوگیری از هرگونه عفونت برایتان آنتی بیوتیک تجویز کند. حتما دارو را سر وقت مصرف کنید. حضور پیدا کردن در معرض نور خورشید باعث کند شدن روند بهبودی در زخم هایتان می شود و همچنین باعث سوختگی پوستتان خواهد شد تا 6 هفته از قرار گرفتن در این محیط خودداری کنید .در صورتی که ملزم به انجام این کار هستید حتما بر روی پوستتان از ضد آفتاب استفاده کنید . تا مدتی برای بیرون رفتن عینک آفتابی مناسب و تیره استفاده کنید که باعث شود نور به چشمهایتان آسیب نرساند.

ورم بعد از جراحی پلک

بعد از انجام بلفاروپلاستی تورم و کبودی ممکن است اتفاق بیافتد برای جلوگیری از این موضوع در مراقبت های بعد از جراحی پلک باید کمپرس سرد را در پارچه یا حوله ای پیچیده و بر روی آن قرار دهید. جراحی پلک نسبت به تجمع مایعات و نیروی جاذبه بسیار حساس می باشد ، به همین دلیلی باید از انجام فعالیت هایی که فشار را بر ناحیه صورت و سر اعمال می کنند به مدت دو هفته خودداری کنید. تلاش کنید که سر خود را بالا بگیرید، بیش از حد خم نشوید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

چگونگی استفاده از قطره چشم بعد از بلفاروپلاستی

از مهم ترین اقداماتدر مراقبت های بعد از جراحی پلک می توان به چگونگی استفاده از قطره چشم اشاره کرد.  در واقع توصیه می شود سه الی چهار روز بلافاصله پس از عمل به منظور کاهش تاری دید و از بین بردن خشکی چشم های زیبا جو از اشک مصنوعی و یا قطره استفاده شود. در ابتدا توصیه می شود از فرد دیگری کمک بگیرید. لازم است فرد یا هر شخص دیگری در دست های خود را به خوبی بشوید و ضد عفونی کند ، سپس  در صورتی که زیبا جو پلک پایین خود را جراحی کرده باشد ، با کشیدن پلک بالا و بدون برخورد نوک تیز قطره آن به داخل چشم قطره را بریزد. اما اگر پلک بالایی او تحت جراحی زیبایی قرار گرفته باشد ، با پایین کشیدن پلک پایین باید قطره را همانطور که گفتیم داخل چشم ها نیز بریزد.

زیبا جو چگونه می تواند پلک های خود را شست و شو دهد؟

این تکنیک به هنگام رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک بسیار حساس و حائز اهمیت می باشد ، در واقع باید با توجه بسیار بالایی انجام شود تا عوارضی را به همراه نداشته باشد. با توجه به توصیه پزشک در هفت الی ده روز ابتدایی چشم ها باید توسط سرمی به نام فیزیولوژیک به طور مرتب و هر روز شسته شود.

نکته: باید بدانید که بکارگیری از ابزار های استریل ، نو ، تمیز و یک بار مصرف در روند شست و شو بسیار ضروری بوده و نباید از ابزار هایی که از پیش استفاده شده است بکار گرفته شود.

در صورتی که افراد دسترسی به سرم را در مراقبت های بعد از جراحی پلک نداشته باشند ، می توانند با استفاده از آب جوشیده شده و به دمای محیط رسیده و نمک سرم مورد نیاز خود را در خانه به آسانی تهیه کنند. برای شست و شو ابتدا باید دست های خود را به خوبی ضد عفونی کنید و در موارد مورد نیاز از فرد دیگری کمک بگیرید . زیبا جو باید به صورت نیمه بنشیند ، در این مرحله بانداژ روی چشم ها برداشته شده و گاز استریل را به سرم آغشته می کنیم. تمامی نواحی مختلف پلک و محل برش خورده را به آرامی با استفاده از این محلول و گاز استریل پاکسازی می کنیم و در انتها یک بانداژ استریل شده و نو را مجدد بروی چشم بیمار می گذاریم.

مراقب عطسه و سرفه های خود بعد از بلفاروپلاستی باشید !

تمام سعی خود را بکنید تا در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک سرما نخورید ، در صورت ابتلا لازم است به پزشک برای بهبودی و درمان آن مراجعه کنید. زیرا عطسه و سرفه همراه با بیماری و حتی داشتن علائمی همچون حالت تهوع ، می تواند سبب افزایش فشار خون و خونریزی پلک ها و اسیب دیدگی محل بخیه ها نیز شود.

تغذیه بعد از جراحی پلک و رعایت آن

بهتر است همواره رژیم غذایی سالمی داشته باشید ، جراح بلفاروپلاستی توصیه می کند در مراقبت های بعد از جراحی پلک از غذا های نرم همانند انواع سوپ ها پوره ها استفاده کنید ، تا تاثیر مثبتی بر روی شما داشته و درگیری کمتری با عضلات صورت نیز داشته باشد. حتما به مقدار کافی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید ، زیرا از ایجاد لخته شدن خون کاسته و به بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می کند.

چگونگی استراحت بعد از بلفاروپلاستی

 • به مدت یک الی دو روز بعد از جراحی پلک ها ، توصیه می شود به خوبی استراحت کنید و سر خود را بالا تر از سطح بدنتان قرار دهید.
 • توصیه می شود میان سر و قفسه سینه خود یک زاویه 30 الی 35 درجه وجود داشته باشد ، تا خون به درستی جریان پیدا کند.
 • از خوابیدن و استراحت کردن به پهلو بپرهیزید. با توجه به آن که به هنگام خواب افراد هیچ گونه تسلطی بر رفتار های خود ندارند ، بهتر است در اطراف خود از بالشت استفاده کنند تا مانع از چرخش ها در مواقع استراحت شود.
 • توجه داشتید که بیدار شدن ناگهانی می تواند سبب بروز سرگیجه در شما زیبا جویان شود ، اگر در مراقبت های بعد از جراحی پلک ناگهان از خواب بیدار شدید ، در ابتدا به مدت یک دقیقه بنشینید و سپس بلند شوید.

 

 

نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک چیست؟

 • چشمها را نمالید و فشار ندهید.
 • به هیچ عنوان چشم های تان را نمالید.
 • قطره یا پماد چشمی تجویز شده توسط پزشک را طبق دستور مصرف و به موقع استفاده کنید.
 • پانسمان را به مدت 48 ساعت خشک نگه دارید ، بعد از دو روز می توانید طبق روال عادی دوش بگیرید.
 • در صورتی که می خواهید چشمهایتان را با دستمال مرطوب تمیز کنید خیلی آهسته این کار را انجام دهید.
 • دقت زیادی هنگام تمیز کردن ناحیه اطراف پلک صرف کنید تا کوچکترین فشاری به پلک ها و محل بخیه ها وارد نشود.
 • هنگام خواب زیر سرتان دو بالشت بگذارید تا سر بالاتر از بدن قرار گرفته و تورم ناشی از جراحی سریع تر فروکش کند و غیره.
 • سیگار کشیدن باعث افزایش خونریزی و اختلال در روند بهبودی تان می شود.به مدت دو هفته پس از انجام این جراحی سیگار نکشید.
 • برای آرایش کردن چشم ها باید به مدت 2 هفته و تا زمانی که زخم ها کامل بهبود پیدا کرد صبر کنید اما صورتتان را می توانید آرایش کنید.
 • هنگام مراجعه به مطب به منظور جراحی پلک های تان، حتماً شخصی را در کنار خود داشته باشید تا بعد از جراحی شما را به منزل رسانده و در انجام امور منزل یاری تان دهد.
 • تنها ب مدت 48 ساعت به طور مطلق استراحت کرده و پس از آن از استراحت مطلق خودداری نمایید ؛ زیرا این کار موجب بروز یبوست و همچنین لخته شدن خون در پاهای تان می شود.
 • حتماً هنگام خروج از منزل از کرم ضدآفتاب استفاده کرده و به منظور محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید و باد از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • چنانچه قبل از جراحی از لنز طبی استفاده می کردید باید استفاده از آن را برای مدت زمانی که پزشک تان تعیین کرده است کنار گذاشته و در این مدت زمان از عینک بهره بگیرید.
 • توصیه دکتر علیرضا مومنی به بیماران این است که حداقل به مدت 2 هفته از مصرف دخانیات، داروهای رقیق کننده خون و داروهای استروئیدی و همچنین انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری کنند.

معمولا در صورتی که تمامی نکات لازم را بعد از جراحی پلک رعایت کنید . نتیجه عمل بسیار موفقیت آمیز خواهد بود و احساس رضایت خواهید داشت .در خصوص مشاهده عوارض ها نیز آگاه باشید و اگر هر کدام از این علائم شدید را مشاهده کردید، سریعا با پزشک تماس بگیرید یا به صورت حضوری مراجعه کنید.

 1. استفراغ مداوم
 2. ضربان قلب غیرعادی
 3. وجود تب بالای 38 درجه سانتیگراد و وجود لرز
 4. درد ، تورم و کبودی که بسیار غیر معمول می باشد
 5. وجود هرگونه واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی و یا دارو

دکتر علیرضا مومنی ، جراح پلاستیک صورت در اصفهان ، بر حسب سال ها تجربه در زمینه عمل های زیبایی ، ایشان قادر خواهد بود که بهترین نتایج را برای زیباجویان خلق سازد. همچنین دکتر مومنی تمام توصیه های لازم و مربوط به مراقبت های بعد از جراحی پلک را در اختیار تمام کسانی که می خواهند بلفاروپلاستی انجام دهند ، می گذارد.

آیا عدم رعایت مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی عوارضی به همراه دارد؟

ممکن است شما هم مراقبت های بعد از جراحی پلک را جدی نگیرید و به درستی آن ها را رعایت نکنید که حتما عوارضی همچون  تورم ، التهاب شدید و خونریزی محل برش خورده ، تب بالا به همراه بی حسی پلک و عدم توانی در حرکت پلک ، بروز ترشحات چرکی بخیه ها و سردرد به همراه تنگی تنفس شدید و موارد دیگر روبه رو خواهید شد. درمان و بهبود این دسته از عوارض زمان بر بوده که می تواند سبب باقی ماندن محل برش خورده شود.