درست است که با انتخاب یک پزشک خوب تا حد زیادی به نتیجه دلخواه و مطلوب خود از جراحی زیبایی گوش دست خواهید یافت اما باید بدانید مراقبت های بعد از جراحی گوش وجود داشته که رعایت دقیق آن ها کمک شایانی به رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از این جراحی زیبایی کرده و علاوه بر آن موجب هرچه بهتر گذراندن دوران بهبودی شده و از بروز عوارض جدی در شما تا حد بسیار زیادی جلوگیری خواهند نمود. دکتر علیرضا مومنی پیش از جراحی و در جلسه مشاوره ای که به منظور صحبت با شما، آگاهی از انتظارات تان از جراحی گوش یا اتوپلاستی ، تجویز آزمایشات و عکسبرداری های لازم برای تان تدارک می بیند تمام این نکات مراقبتی را به طور کامل برای تان شرح می دهد. با این وجود ما تعدادی از مهم ترین دستورالعمل های بعد از اتوپلاستی را در ذیل شرح داده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

بعد از جراحی گوش باید چه انتظاراتی داشته باشیم ؟

به دلیل اقداماتی همچون برش زدن پوست و بافت ها که پزشک خوب و ماهر در اصفهان دکتر علیرضا مومنی ، به منظور رفع مشکلات گوش ها در آن ها انجام می دهد عوارضی همچون مقداری التهاب ، درد، تورم و کبودی در گوش ها بروز می نماید که کاملاً طبیعی و موقتی است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد زیرا با رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش بهبود خواهند یافت .

نحوه درست خوابیدن بعد از اتوپلاستی

از جمله تکنیک های حائز اهمیت در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، رعایت صحیح برخی موارد به هنگام خوابیدن می باشد. افرادی که تحت جراحی گوش قرار گرفته اند نباید تحت هیچ گونه شرایطی بر روی گوش های خود بخوابند. زیرا وزن سنگین سر به گوش ها فشار وارد می کند که سبب تغییر نتیجه جراحی و در برخی مواقع خونریزی گوش ها می شود. بنابراین بهتر است به صورت اق باز استراحت کنید و سر تان را بالا تر از بدنتان قرار دهید تا مایعات میان بافتی در زمان کمتری و به سرعت از زیر پوست آسیب دیده گوش تخلیه شود.

فعالیت های روزانه خود را محدود کنید

به توصیه پزشک بهتر است افراد بعد از اتوپلاستی به مدت 3 الی 4 روز از انجام هرگونه فعالیت خودداری کنند و به خوبی استراحت کنند. زیرا تحرک بسیار زیاد سبب افزایش گردش خون می شود که در نتیجه با آسیب دیدگی گوش ها همراه خواهد بود. بعد از این بازه زمانی تا یک ماه انجام هر گونه فعالیت های سنگین ف بلند کردن اجسام سنگین و خم کردن سر به مدت طولانی ممنوع بوده که افراد باید در مراقبت های بعد از جراحی گوش آن ها را به خوبی و با دقت رعایت کنند.

آیا می توان بعد از اتوپلاستی دوش گرفت ؟

در دوره نقاهت بعد از جراحی گوش ، افراد تا زمانی که بخیه ها به طور کامل جذب نشده باشند و یا توسط پزشک کشیده نشده باشند اجازه استحمام نخواهند داشت. زیرا این روش سبب ابتلای افراد به عفونت گوش خواهد شد. یک نکته بسیار مهم عدم رفتن افراد به مکان هایی عمومی همچون استخر ، سونا و جکوزی بوده که باید از قرار گرفتن در این مکان ها تا بهبودی کامل خودداری شود.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش چیست ؟

  • غذا، نوشیدنی، میوه و سبزیجات حاوی فیبر زیاد مصرف نمایید.
  • به هیچ عنوان گوش ها را مالش نداده و آن ها را دستکاری نکنید.
  • به مدت 2 ماه از مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات خودداری نمایید.
  • از خوردن غذاهای جویدنی و سفت و غذاهایی که در آن ها از ادویه و نمک زیاد استفاده شده است جداً خودداری کنید.
  • به هیچ عنوان به پهلو نخوابیده، فقط به پشت و طاقباز بخوابید؛ با این کار به گوش ها فشاری وارد نشده و آسیب نخواهند دید.
  • بهتر است به مدت 7 روز از لباس های دکمه دار استفاده کنید زیرا هنگام پوشیدن و خارج کردن این لباس ها از تن، به گوش ها فشاری وارد نمی شود و غیره.

بخیه ها بعد از عمل گوش

حتما بهترین پزشک در اصفهان دکتر مومنی ، تاکید خواهد کرد کهدر هنگام رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش بخیه ها و ضد عفونی کردن آن ها دارای اهمیت بالایی می باشد ، به همین منظور لازم است تا روزانه حدود 2 الی 3 بار بخیه های خود را ضد عفونی کنید. هیدروژن پراکسید یک محلول مناسب برای شست و شوی روزانه گوش ها می باشد که می توانید از آن بکار گیرید. بعد از شست و شو باید محل بخیه ها را با استفاده از یک حوله تمیز و خشک کنید و از کمی وازلین استفاده کنید تا محل بخیه نرم شود و خشک باقی نماند. در مواقعی که طی جراحی از بخیه های غیر جذبی استفاده شده باشد ، لازم است با گذشت 7 الی 10 روز صبر کنید و جهت کشیدن آن ها به پزشک مراجعه کنید.

نکته: از دستکاری کردن بخیه ها و کشیدن آن ها در منزل خودداری کنید.

پانسمان و برداشت آن بعد از عمل اتوپلاستی

تا زمانی که پانسمان در مراقبت های بعد از جراحی گوش بر روی گوش های شما قرار دارد ، باید برای برداشت آن به پزشک خوب و با تجربه در اصفهان مراجعه کنید و نباید در منزل اقدامی را انجام دهید ، زیرا این کار سبب افزایش ریسک آسیب دیدگی گوش ها می شود. البته لازم به ذکر است که تا زمانی که پانسمان بر روی گوش قرار داد و مایع خونی در گوش است ، خطر افت شنوایی در این مواقع بسیار زیاد خواهد بود ، بنابراین از برداشت خود سرانه پانسمان در دوره نقاهت خودداری کنید.

آیا استفاده از هد بند بعد از اتوپلاستی ضروری است ؟

پس از پایان اعمال تغییرات بر روی گوش ها ، پزشک از یک هد بند برای گوش های بیماران استفاده خواهد کرد ، که ضروری است به مدت دو هفته بعد از عمل از آن ها مرتبا و دائما استفاده شود. لازم به ذکر بوده که این دسته از ابزار ها وضعیت بیمار را در موقعیت جدید تثبیت می کنند و تورم ناشی از جراحی گوش را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند. همچنین از جانب جراح گوش خوب دکتر مومنی در اصفهان ، توصیه می شود ، شب ها به هنگام خواب هد بند را بر روی گوش های خود قرار دهید ، تا گوش ها به عقب و جلو کشیده نشوند.

نکته : در صورتی که افراد در دوره مراقبت های بعد از جراحی گوش ، دچار افت شنوایی شده اند بهتر است نگران نباشند ، زیرا این موارد از تاثیرات استفاده هد بند ها می باشد. بنابراین با برداشت هد بند ها از روی گوش شنوایی به قدرت گذشته خود باز می گردد.

پروسه نقاهت زیبا جویان بعد از اتوپلاستی چگونه است ؟

زمان مورد نیاز برای استراحت و گذراندن دوره نقاهت با رعایت اقدامات بعد از جراحی گوش مشخص نبوده و در هر فردی با توجه به وسعت جراحی و تغییرات اعمال شده متفاوت می باشد. اما به طور کلی تمامی علائم و عوارض در هفت الی ده روز ابتدایی بهبود یافته ، که زیبا جویان در این بازه زمانی نیاز به استراحت کافی خواهد داشت. علاوه بر آن لازم است تا نکات مراقبتی در این دوره با دقت و توجه بسیاری زیادی انجام شود که پزشک در جلسات مشاوره موارد لازم را به بیمار آموزش داده است. عدم انجام هر گونه مراقبت توصیه شده از جانب پزشک تنها سبب افزایش زمان بهبودی شما عزیزان خواهد شد.