درست است که با انتخاب یک پزشک خوب تا حد زیادی به نتیجه دلخواه و مطلوب خود از جراحی زیبایی گوش دست خواهید یافت اما باید بدانید مراقبت های بعد از جراحی گوش وجود داشته که رعایت دقیق آن ها کمک شایانی به رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از این جراحی زیبایی کرده و علاوه بر آن موجب هرچه بهتر گذراندن دوران بهبودی شده و از بروز عوارض جدی در شما تا حد بسیار زیادی جلوگیری خواهند نمود. دکتر علیرضا مومنی پیش از جراحی و در جلسه مشاوره ای که به منظور صحبت با شما، آگاهی از انتظارات تان از جراحی گوش یا اتوپلاستی ، تجویز آزمایشات و عکسبرداری های لازم برای تان تدارک می بیند تمام این نکات مراقبتی را به طور کامل برای تان شرح می دهد. با این وجود ما تعدادی از مهم ترین دستورالعمل های بعد از اتوپلاستی را در ذیل شرح داده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

بعد از جراحی گوش باید چه انتظاراتی داشته باشیم ؟

به دلیل اقداماتی همچون برش زدن پوست و بافت ها که پزشک خوب و ماهر در اصفهان دکتر علیرضا مومنی ، به منظور رفع مشکلات گوش ها در آن ها انجام می دهد عوارضی همچون مقداری التهاب ، درد، تورم و کبودی در گوش ها بروز می نماید که کاملاً طبیعی و موقتی است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد زیرا با رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش بهبود خواهند یافت .

مراقبت های بعد از جراحی گوش در رابطه با نحوه استحمام

پس از انجام این جراحی زیبایی ، معمولاً پزشک شما توصیه ‌هایی را برای انجام مراقبت ‌های بعد از جراحی گوش به شما گوشزد می کند . این توصیه ‌ها ممکن است بسته به نوع جراحی ، شرایط شما و دستورات خاص پزشک متفاوت باشند ؛ اما در کل ، زمانی که می خواهید بعد از عمل استحمام کنید ، باید در انجام آن به موارد زیر توجه کنید :

زمان مناسب برای استحمام : بیشتر پزشکان توصیه می‌ کنند که پس از گذشت حدود 48 تا 72 ساعت جراحی استحمام کنید ؛ اما بهتر است دستورات دقیق پزشک خود را رعایت کنید.

استفاده از محلول ‌های ملایم : برای شستشوی بدن و نواحی زخم شده ، از محلول ‌های ملایم و بدون الکل استفاده کنید . این محلول ‌ها به کمک آب گرم برای تمیزی بدن کافی هستند.

آرامش و جلوگیری از حرکات زیاد : هنگام استحمام ، از حرکات آرام و نرم استفاده کنید تا نواحی جراحی آسیب نبیند . همچنین ، برای حفاظت کافی از گوش ها ، پزشک توصیه می کند از فعالیت بیش از حد در حمام اجتناب کنید.

خشک کردن با دقت : پس از استحمام ، بدن را با دقت و به آرامی خشک کنید . از دستکش یا دستمال ‌های نرم استفاده کنید و از ماساژ یا فشار زیاد برای خشک کردن پوست بپرهیزید. دقت در انجام اینکار از واجبات است ؛ زیرا در صورتی که نواحی برش زده شده به خوبی خشک نشوند ، احتمال تجمع باکتری و آلودگی بیشتر خواهد شد و فرد ناچار است با عوارضی نظیر عفونت دست و پنجه نرم کند .

پیروی از دستورات پزشک : به دقت به دستورات و راهنمایی‌ های پزشک خود پایبند باشید و هر گونه سوال یا ابهامی داشتید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش چیست ؟

  • غذا، نوشیدنی، میوه و سبزیجات حاوی فیبر زیاد مصرف نمایید.
  • به هیچ عنوان گوش ها را مالش نداده و آن ها را دستکاری نکنید.
  • به مدت 2 ماه از مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات خودداری نمایید.
  • از خوردن غذاهای جویدنی و سفت و غذاهایی که در آن ها از ادویه و نمک زیاد استفاده شده است جداً خودداری کنید.
  • به هیچ عنوان به پهلو نخوابیده، فقط به پشت و طاقباز بخوابید؛ با این کار به گوش ها فشاری وارد نشده و آسیب نخواهند دید.
  • بهتر است به مدت 7 روز از لباس های دکمه دار استفاده کنید زیرا هنگام پوشیدن و خارج کردن این لباس ها از تن، به گوش ها فشاری وارد نمی شود و غیره.

بخیه ها بعد از عمل گوش

حتما بهترین پزشک در اصفهان دکتر مومنی ، تاکید خواهد کرد کهدر هنگام رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش بخیه ها و ضد عفونی کردن آن ها دارای اهمیت بالایی می باشد ، به همین منظور لازم است تا روزانه حدود 2 الی 3 بار بخیه های خود را ضد عفونی کنید. هیدروژن پراکسید یک محلول مناسب برای شست و شوی روزانه گوش ها می باشد که می توانید از آن بکار گیرید. بعد از شست و شو باید محل بخیه ها را با استفاده از یک حوله تمیز و خشک کنید و از کمی وازلین استفاده کنید تا محل بخیه نرم شود و خشک باقی نماند. در مواقعی که طی جراحی از بخیه های غیر جذبی استفاده شده باشد ، لازم است با گذشت 7 الی 10 روز صبر کنید و جهت کشیدن آن ها به پزشک مراجعه کنید.

نکته: از دستکاری کردن بخیه ها و کشیدن آن ها در منزل خودداری کنید.

آیا استفاده از هد بند بعد از اتوپلاستی ضروری است ؟

پس از پایان اعمال تغییرات بر روی گوش ها ، پزشک از یک هد بند برای گوش های بیماران استفاده خواهد کرد ، که ضروری است به مدت دو هفته بعد از عمل از آن ها مرتبا و دائما استفاده شود. لازم به ذکر بوده که این دسته از ابزار ها وضعیت بیمار را در موقعیت جدید تثبیت می کنند و تورم ناشی از جراحی گوش را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند. همچنین از جانب جراح گوش خوب دکتر مومنی در اصفهان ، توصیه می شود ، شب ها به هنگام خواب هد بند را بر روی گوش های خود قرار دهید ، تا گوش ها به عقب و جلو کشیده نشوند.

نکته : در صورتی که افراد در دوره مراقبت های بعد از جراحی گوش ، دچار افت شنوایی شده اند بهتر است نگران نباشند ، زیرا این موارد از تاثیرات استفاده هد بند ها می باشد. بنابراین با برداشت هد بند ها از روی گوش شنوایی به قدرت گذشته خود باز می گردد.

پانسمان و برداشت آن بعد از عمل اتوپلاستی

تا زمانی که پانسمان در مراقبت های بعد از جراحی گوش بر روی گوش های شما قرار دارد ، باید برای برداشت آن به پزشک خوب و با تجربه در اصفهان مراجعه کنید و نباید در منزل اقدامی را انجام دهید ، زیرا این کار سبب افزایش ریسک آسیب دیدگی گوش ها می شود. البته لازم به ذکر است که تا زمانی که پانسمان بر روی گوش قرار داد و مایع خونی در گوش است ، خطر افت شنوایی در این مواقع بسیار زیاد خواهد بود ، بنابراین از برداشت خود سرانه پانسمان در دوره نقاهت خودداری کنید.

نحوه درست خوابیدن بعد از اتوپلاستی

از جمله تکنیک های حائز اهمیت در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، رعایت صحیح برخی موارد به هنگام خوابیدن می باشد. افرادی که تحت جراحی گوش قرار گرفته اند نباید تحت هیچ گونه شرایطی بر روی گوش های خود بخوابند. زیرا وزن سنگین سر به گوش ها فشار وارد می کند که سبب تغییر نتیجه جراحی و در برخی مواقع خونریزی گوش ها می شود. بنابراین بهتر است به صورت اق باز استراحت کنید و سر تان را بالا تر از بدنتان قرار دهید تا مایعات میان بافتی در زمان کمتری و به سرعت از زیر پوست آسیب دیده گوش تخلیه شود.

فعالیت های روزانه خود را محدود کنید

به توصیه پزشک بهتر است افراد بعد از اتوپلاستی به مدت 3 الی 4 روز از انجام هرگونه فعالیت خودداری کنند و به خوبی استراحت کنند. زیرا تحرک بسیار زیاد سبب افزایش گردش خون می شود که در نتیجه با آسیب دیدگی گوش ها همراه خواهد بود. بعد از این بازه زمانی تا یک ماه انجام هر گونه فعالیت های سنگین ف بلند کردن اجسام سنگین و خم کردن سر به مدت طولانی ممنوع بوده که افراد باید در مراقبت های بعد از جراحی گوش آن ها را به خوبی و با دقت رعایت کنند.

پروسه نقاهت زیبا جویان بعد از اتوپلاستی چگونه است ؟

زمان مورد نیاز برای استراحت و گذراندن دوره نقاهت با رعایت اقدامات بعد از جراحی گوش مشخص نبوده و در هر فردی با توجه به وسعت جراحی و تغییرات اعمال شده متفاوت می باشد. اما به طور کلی تمامی علائم و عوارض در هفت الی ده روز ابتدایی بهبود یافته ، که زیبا جویان در این بازه زمانی نیاز به استراحت کافی خواهد داشت. علاوه بر آن لازم است تا نکات مراقبتی در این دوره با دقت و توجه بسیاری زیادی انجام شود که پزشک در جلسات مشاوره موارد لازم را به بیمار آموزش داده است. عدم انجام هر گونه مراقبت توصیه شده از جانب پزشک تنها سبب افزایش زمان بهبودی شما عزیزان خواهد شد.

مصرف دارو های تجویز شده از مراقبت های بعد از اتوپلاستی

تجویز آنتی بیوتیک ها

باید بدانید که بعد از اتوپلاستی معمولاً جراحان آنتی‌بیوتیک‌ هایی را تجویز می ‌کنند تا احتمال بروز عفونت پس از جراحی کاهش یابد . داروهای آنتی‌بیوتیکی که برای این منظور استفاده می‌ شوند به نوع و شرایط جراحی ، عوارض جانبی و تاریخچه بیماری قبلی بیمار بستگی دارد . با این حال ، دو آنتی‌بیوتیک رایج که معمولاً پس از عمل تجویز می ‌شوند عبارتند از:

سفالکسین (Cephalexin) : این دارو یک آنتی‌بیوتیک از دسته سفالوسپورین‌ ها است که برای درمان عفونت ‌های باکتریایی مختلف از جمله عفونت‌ های پوست و بافت نرم مورد استفاده قرار می ‌گیرد. معمولاً به صورت ورق 10 عددی هر 8 ساعت یک عدد تجویز می ‌شود .

سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) : این دارو یک آنتی‌بیوتیک از دسته کینولون‌ ها است که برای درمان عفونت ‌های باکتریایی مختلف از جمله عفونت ‌های دستگاه ادراری ، عفونت های پوستی و غیره استفاده می ‌شود . در مواردی که نیاز به آنتی‌بیوتیک قوی‌ تری است ، جراح ممکن است سیپروفلوکساسین را تجویز کند.

همچنین اگر بیمار به یکی از داروهای فوق علائم حساسیت نشان داده باشد ، جراح ممکن است داروی دیگری را تجویز کند . بنابراین همواره مهم است که از پزشک نحوه مصرف دارو ها را دریافت کرده و به دقت آن‌ ها را دنبال کنید تا بهبودی سریع ‌تر و بدون مشکل را تجربه کنید.

تجویز مسکن ها

ایجاد درد و تورم اندک بعد از جراحی طبیعی بوده و فرد می تواند با رعایت مراقبت های بعد از اتوپلاستی و مصرف مسکن ها از آن ها جلوگیری کند . در اینجا برخی از مسکن ‌های رایج که معمولاً پس از اتمام جراحی تجویز می ‌شوند اشاره خواهیم کرد:

ژلوفن : ژلوفن یک آنتی-التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که علاوه بر کاهش درد ، تورم و التهاب را هم کاهش می ‌دهد . معمولاً طبق دستور پزشک هر 8 ساعت یک عدد تجویز می ‌شود . این دارو می ‌تواند در کاهش درد و تورم بعد از جراحی موثر باشد.

استامینوفن : استامینوفن یک مسکن دیگر است که به خوبی در کنترل درد عمومی کاربرد دارد . توصیه می‌ شود که پزشک شما دستورات مصرف و مقدار مناسب را برای شما تعیین کند.

دیکلوفناک : دیکلوفناک نیز یک آنتی-التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که برای کاهش درد و التهاب‌ های مرتبط با جراحی ‌های زیبایی استفاده می ‌شود . این دارو به صورت قرص، کپسول موجود است.