در تعریفی ساده می توان گفت که نکروز بینی به معنای سیاه شدن و مرگ سلول‌ های بافت بینی است. این عارضه از جمله موارد نادر ولی جدی پس از جراحی محسوب شده و زمانی رخ می ‌دهد که خونرسانی به بافت ‌های بینی به دلایلی همچون آسیب به عروق خونی ، تورم شدید یا فشار بیش از حد بر روی بافت ‌ها ، به طور کامل قطع یا کاهش یافته باشد. در ادامه این مقاله ، به بررسی علل و عوامل ایجاد نکروز بینی ، راه‌های پیشگیری و درمان آن و همچنین تأثیرات احتمالی این عارضه بر زیبایی و عملکرد بینی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا با این مسئله بیشتر آشنا شده و راه‌ های مقابله با آن را بیاموزید.

نکروز بینی - دکتر علیرضا مومنی

دلایل ایجاد نکروز بینی شامل چه مواردی هستند ؟

همانطور که در ابتدا مقاله نیز ذکر کردیم هنگامی که به هر دلیلی خون به بخشی از بافت بدن نرسد ، آن بافت توانایی خود را جهت دریافت اکسیژن و مواد مغذی از دست داده و به همین دلیل دچار نکروز یا مرگ سلولی می‌ شود. از نشانه های اولیه این عارضه می توان به ایجاد نقاط سیاه کوچکی اشاره کنیم که برخی از آن ها آسیب کمتری داشته ؛ اما در صورت عدم درمان به موقع ، مقدار بافت نکروز شده زیاد شده و به اسکلت بینی نیز آسیب می رساند. در ادامه می خواهیم دلایل ایجاد این عارضه را در دامنه گسترده تری مورد بررسی قرار دهیم :

در برخی بیماری ‌ها مانند جذام یا بیماری‌ های خودایمنی ، نکروز ممکن است به عنوان یکی از علائم بیماری ظاهر شود.

شرایطی نظیر سرمازدگی شدید ، ضربه ، تصادف یا جراحی‌ های تهاجمی دلیل دیگری بر ایجاد این مشکل تلقی می شوند.

علت دیگر این مشکل معمولاً بیماری ‌های زمینه ‌ای در فرد یا تکنیک نادرست جراح است که به دلیل عدم تجربه کافی و دستکاری بیش از حد بینی خود را آشکار می سازد.

دکتر علی رضا مومنی عمل بینی ترمیمی را نیز عاملی دیگر بر ایجاد نکروز بینی می دانند ؛ زیرا در جراحی‌ ثانویه ممکن است اسکار ناشی از جراحی ‌های قبلی ، جریان خون به بافت ‌های اطراف محدود سازند. علاوه بر این بازسازی یا اصلاح بینی باعث آسیب به عروق خونی کوچک و بزرگ در ناحیه بینی شده که کاهش جریان خون را در پی دارد.

دارو راکوتان نیز باعث خشکی شدید پوست می ‌شود که این خشکی می ‌تواند بافت ‌های بینی را نازک و شکننده کند و در نتیجه آنها را بیشتر در معرض نکروز قرار دهد. همچنین مصرف این دارو پیش از جراحی ، مانع از تشکیل کلاژن و فرآیند های طبیعی ترمیم بافت می شود که احتمال ایجاد نکروز پس از آن دو برابر می شود.

چگونه می توان از ایجاد نکروز بینی پیشگیری کرد ؟

 • قطع مصرف دارو های خاص :مصرف داروهای رقیق ‌کننده خون مانند آسپرین و وارفارین باید تحت نظر پزشک تان تا مدتی قبل از جراحی قطع شوند.
 • کنترل بیماری‌های زمینه‌ای : عدم ابتلا به بیماری های خودایمنی و کنترل بیماری‌ های مزمن مانند دیابت ، فشار خون بالا با انجام آزمایشات تجویز شده توسط پزشک ، شانس ایجاد این عارضه پوستی را کاهش می دهد.
 • حداقل دستکاری بافت‌ها : پزشک باید جراحی را با تکنیک‌هایی انجام دهد که حداقل آسیب به عروق خونی را در پی داشته باشد .در نتیجه مهارت پزشک در پیشگیری از نکروز بینی حرف اول را می زند.
 • جدی گرفتن مراقبت های بعد از عمل : رعایت تمامی نکات گفته شده بدون در نظر گرفتن مراقبت های بعد از عمل بیهوده به نظر می رسد ؛ زیرا فرد باید در تمیز نگه ‌داشتن ناحیه جراحی برای جلوگیری از ایجاد عفونت دقت لازم را داشته باشد. استفاده از پانسمان‌ های مناسب که رطوبت را حفظ می‌ کنند می ‌تواند برای شما مفید باشد.

آیا نکروز بینی درمان دارد ؟

 درمان بینی نکروز شده پیچیده و نیازمند اقدامات تخصصی است. هدف از درمان ، بازگرداندن حداکثر عملکرد و ظاهر طبیعی بینی است. در اینجا با بهره مندی از تخصص بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در اصفهان به روش ‌های مختلف درمان نکروز بینی می ‌پردازیم :

مداخله فوری پزشک و مراقبت اولیه

 • تشخیص به موقع : هر چه نکروز زود تر تشخیص داده شود ، شانس موفقیت درمان بیشتر است ؛ بنابراین در صورت مشاهده علائمی مانند تغییر رنگ پوست ، تورم یا درد شدید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
  آنتی‌بیوتیک‌ها : در صورت وجود عفونت ، استفاده از آنتی‌بیوتیک ‌ها می ‌تواند به کنترل عفونت و جلوگیری از گسترش نکروز کمک کند.
 • تاثیر دارو درمانی در نکروز بینی
  استفاده از داروهای تقویت کننده خون‌ رسانی : داروهایی مانند پنتوکسی فیلین و مصرف داروهای ضد التهابی می توانند به بهبود جریان خون و کاهش آسیب‌ های نکروز کمک کنند.

درمان‌ های تهاجمی نکروز بینی

 • دبریدمان (برداشتن بافت مرده) : در برخی موارد پزشک ناچار است به برداشتن بافت مرده برای جلوگیری از گسترش نکروز و فراهم کردن شرایط برای ترمیم بافت سالم اقدام کند.
 • پیوند پوست : در مواردی که بخش ‌های بزرگی از پوست بینی از بین رفته است ، ممکن است نیاز به پیوند پوست باشد. این کار به بازسازی ظاهر طبیعی بینی کمک می ‌کند.
 • جراحی ترمیمی : در صورت آسیب شدید به ساختار بینی ، ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی باشد تا شکل و عملکرد بینی بازیابی شود. این جراحی‌ شامل پیوند غضروف یا استخوان برای بازسازی ساختار بینی است.

مراقبت‌ های پس از درمان نکروز بینی جدی بگیرید !

پیگیری منظم : پس از درمان پیگیری منظم با بهترین جراح و پزشک معالج ، برای ارزیابی پیشرفت در بهبودی و جلوگیری از عوارض احتمالی ضروری است.
مراقبت از سلامت عمومی : داشتن سبک زندگی سالم ، تغذیه مناسب و اجتناب از استعمال دخانیات به بهبود سریع‌ تر و کاهش خطر عوارض کمک می کند.

در نهایت موفقیت درمان نکروز بینی به شدت و گستردگی نکروز، زمان تشخیص و شروع درمان و همچنین همکاری بیمار با تیم پزشکی بستگی دارد. انتخاب یک تیم پزشکی متخصص و مجرب در این زمینه می‌ تواند به نتیجه درمان کمک شایانی کند.