جراح بینی در رینوپلاستی با ایجاد برش در بافت های بیرونی و داخلی امکان دسترسی به تمام بخش ها و ایجاد تغییرات در ساختار بینی را دارد و سپس با بخیه زدن، به ترمیم و بازگشت فرم طبیعی بینی کمک می کند. اما یکی از نگرانی هایی که همواره در ذهن زیبا جویان وجود دارد ، جای بخیه عمل بینی و میزان ماندگاری و تاثیر آن در چهره افراد است.
در وقع برخی از بخیه ها به صورت جذب پذیر هستند و خود به خود جذب می شوند و برخی دیگر نیاز به کشیده شدن دارند که توسط پزشک و بدون درد و هیچ گونه علائم خونریزی کشیده می شوند سپس زمان لازم است تا جای بخیه ها به شکل طبیعی بهبود پیدا کنند.
ما در این مقاله مراقبت های لازم برای رفع جای بخیه عمل بینی و توصیه های موثر برای بهبودی سریع تر زخم ها را مطرح خواهیم کرد.

جای بخیه عمل بینی - دکتر علیرضا مومنی

روش از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی

از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بینی می‌تواند به بهبود ظاهر نهایی و رضایت بیمار کمک کند. چندین روش و مراقبت می‌تواند به کاهش جای بخیه و بهبود زخم کمک کند. دکتر علیرضا مومنی بهترین جراح بینی در اصفهان ، در بخش زیر به برخی از مهمترین مراقبت ها اشاره خواهند کرد :

1. تمیز کردن زخم ها :
همیشه زخم را تمیز و خشک نگه دارید هر گونه رطوبت در محل زخم می تواند سب عفونت شود همچنین با استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده می‌توانید به جلوگیری از عفونت کمک کنید.

2. مصرف داروهای تجویز شده :
در صورت تجویز پزشک ، داروهای آنتی‌بیوتیک و ضد التهاب را به موقع مصرف کنید.

3. استفاده از کرم‌ها و پمادهای مخصوص :
کرم‌ها و پمادهای حاوی سیلیکون ، ویتامین E ، یا سایر مواد مفید برای بهبود زخم می‌توانند به کاهش جای بخیه کمک کنند. پزشک شما ممکن است محصول خاصی را توصیه کند.

4. محافظت در مقابل نور خورشید :
با توجه به انرژی نور خورشید و آثار مخربی که بر روی پوست ایجاد می کند بهتر است همواره از لایه های محافظت مثل کرم ضد آفتاب استفاده کنید به ویژه محل زخم و بخیه ها را در معرض مستقیم آن قرار ندهید.

5. درمان‌های لیزری :
لیزر درمانی یکی از روش‌های مؤثر برای رفع جای بخیه عمل بینی و بهبود ظاهر زخم است. این روش توسط پزشکان متخصص انجام می‌شود و ممکن است چندین جلسه نیاز باشد.

6. میکرونیدلینگ :
میکرونیدلینگ روشی است که با استفاده از سوزن‌های ریز به تحریک تولید کلاژن و بهبود جای زخم کمک می‌کند. این روش نیز باید توسط پزشک یا متخصص پوست انجام شود.

7. تغذیه مناسب :
مصرف غذاهای غنی از ویتامین C و پروتئین می‌تواند به بهبود سریع‌تر زخم کمک کند. میوه‌ها ، سبزیجات ، ماهی، مرغ ، و تخم‌مرغ می‌توانند به رژیم غذایی شما افزوده شوند.

8. اجتناب از سیگار و الکل :
سیگار و الکل می‌توانند روند بهبود زخم را کند کنند. بهتر است مصرف آنها را تا 2 ماه بعد از رینوپلاستی قطع کنید.

9. مشاوره با پزشک :
همواره قبل از استفاده از هر نوع درمان یا محصولی ، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند بهترین روش‌ها و محصولات را بر اساس نوع پوست و وضعیت زخم شما توصیه کند.

عوامل موثر در به جا ماندن جای بخیه عمل بینی چیست ؟

عوامل متعددی می‌توانند در به جا ماندن جای بخیه بعد از رینوپلاستی تأثیرگذار باشند از جمله ویژگی‌های فردی ، تکنیک‌های جراحی ، و مراقبت‌های پس از عمل. در زیر به برخی از این عوامل اشاره شده است :

1. عوامل فردی :
افرادی که دارای پوست ضخیم و چرب هستند یا جراحی را در سنین بالاتر انجام می دهند یا به لحاظ ژنتیکی مستعد به جا ماندن جای زخم و کلوئید هستند و تغذیه سالم را رعایت نمی کنند بیشتر در معرض به جا ماندن جای زخم خواهند بود.

2. تکنیک جراحی :
تبحر جراح بینی و مهارت او در ایجاد برش ها و محل مناسب ایجاد آن همچنین نوع و کیفیت بخیه های مورد استفاده می تواند در به جا ماندن جای زخم موثر باشد.

3. عدم رعایت اصول مراقبتی :
تمیز نگه نداشتن زخم و عدم پیروی از دستورالعمل‌های بهداشتی ، بی توجهی به استفاده از پماد ها و کرم های موضعی ، داشتن فعالیت های سنگین می توانند به در ماندگار شدن جای زخم موثر باشند.

بهترین پماد برای رفع جای بخیه عمل بینی چیست ؟

بر اساس تخصص بهترین جراح بینی اصفهان ، برای رفع جای بخیه بعد از جراحی بینی ، پمادها و ژل‌های متعددی در بازار وجود دارند که می‌توانند به بهبود جای زخم کمک کنند اکثر این پماد ها و درمان های موضعی حاوی A ، D و زینک اکساید هستند که تشخیص نوع مناسب آن باید با صلاح دید جراح بینی بر اساس نوع پوست و شرایط زخم شما ، صورت بگیرد.
یکی از انواع پر کاربرد این دارو ها ، پماد تتراسایکلین است که با چرب نگه داشتن محل بخیه ها و خاصیت آنتی بیوتیکی خود ، از ماندگار شدن جای بخیه و عفونت آن جلوگیری می کند.
در نظر داشته باشید فرآیند بهبود جای زخم ممکن است زمان‌بر باشد پس صبوری و استفاده مداوم از محصولات مراقبتی می‌تواند به دستیابی به نتایج مطلوب کمک کند.