متاسفانه ورم بینی بعد از عمل ، یکی از چالش ‌های رایجی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می ‌شوند. این پدیده به دلیل واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم بافت‌ های آسیب دیده ایجاد می ‌شود. در واقع جراحی بینی منجر به آسیب ‌های کوچکی در بافت ‌های نرم و استخوانی می‌ شود که بدن برای ترمیم آن‌ ها ، مایعات و سلول ‌های ایمنی را به منطقه آسیب ‌دیده می‌ فرستد. این واکنش منجر به تجمع مایعات و در نتیجه تورم می ‌شود. در مقاله دکتر علیرضا مومنی ، علاوه بر بررسی دلایل علمی این پدیده و مدت زمان ماندگاری آن ها ، به شرح راهکارهایی برای کاهش و مدیریت ورم ها خواهیم پرداخت.

 

ورم بینی بعد از عمل - دکتر علیرضا مومنی

 

آیا ورم بینی بعد از عمل انواع مختلفی دارد ؟

بسیاری از افرادی که تحت رینوپلاستی قرار می گیرند ، انواع ورم بینی بعد از عمل را نشناخته و آن ها را مشابه یکدیگر تلقی می کنند. در واقع فرد پس از جراحی ، انواع مختلفی از تورم را تجربه خواهد کرد که پزشکان آن ها را تحت عنوان هایی مختلفی معرفی می کنند که در این بخش ما می خواهیم شما را با تفاوت آن ها آشنا سازیم:

ورم پوست : ضخامت پوست نقش مهمی در میزان ورم بینی بعد از عمل دارد. پوست ضخیم‌ تر تمایل به تجمع بیشتر مایعات بین ‌سلولی داشته که منجر به ورم بیشتر و طولانی ‌تر می ‌شود. برعکس پوست نازک ‌تر با تجمع کمتر مایعات ، تورم کمتری را در پی خواهد داشت. این عامل ثابت می کند که چرا بینی های گوشتی به زمان بیشتری برای ترمیم و رسیدن به نتیجه نهایی نیاز دارند. حال در صورتی که می خواهید بدانید که دقیقا چه زمانی می توانید نتیجه نهایی از جراحی را مشاهده کنید ، باید اظهار کنیم که ورم پوست در بازه کوتاهی بین 1 تا 3 ماه کاهش یافته که این زمان در بینی های گوشتی دو برابر خواهد بود.

ورم کاذب یا حافظه پوست : در جراحی بینی ، برش‌ ها و تغییرات مختلفی در استخوان‌ ها و غضروف‌ های بینی اعمال می ‌شود که پوست باید خود را با این تغییرات جدید وفق دهد ؛ اما به دلیل خاصیت ارتجاعی و حافظه‌ ای که دارد ، ممکن است برای مدتی به شکل و حالت قبلی خود بازگردد ، که منجر به ایجاد ورم کاذب می ‌شود که می‌ تواند از چند هفته تا چند ماه پس از جراحی ادامه یابد.
این وضعیت به تدریج با گذشت زمان کاهش می ‌یابد ؛ زیرا پوست به آرامی با ساختار جدید بینی تطبیق پیدا می ‌کند و حافظه قبلی خود را از دست می ‌دهد. فرآیند کاهش ورم کاذب و تطبیق پوست با ساختار جدید، ممکن است بسته به عوامل مختلفی نظیر ضخامت پوست و میزان تغییرات اعمال شده در جراحی متفاوت باشد.

ورم فیبروز : ورم فیبروز یا گوشت اضافه یکی از مشکلاتی است که ممکن است پس از جراحی ایجاد شود. این نوع تورم ناشی از رشد غیرطبیعی بافت فیبری است که می ‌تواند باعث سفتی و سختی در بافت ‌های بینی شود.

همانطور که ذکر کردیم ورم بینی بعد از عمل ، به دلیل واکنش بدن به جراحی و تلاش برای ترمیم بافت ‌های آسیب‌ دیده ایجاد می ‌شود ؛ اما در برخی موارد به‌ جای کاهش تدریجی ورم ، بافت فیبری به طور غیرطبیعی رشد می ‌کند.

دلایل ایجاد آن شامل عوامل متعددی است ، از جمله پاسخ التهابی بدن ، استفاده از تکنیک ‌های جراحی نامناسب یا مراقبت ‌های ناکافی پس از جراحی. همچنین وراثت و خصوصیات فردی نیز می ‌توانند در میزان و شدت آن ها نقش داشته باشند. مدت زمان ایجاد آن نیز متفاوت است و ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد. در برخی موارد، این نوع تورم ممکن است به مداخلات درمانی نیاز داشته باشد، مانند استفاده از ماساژهای خاص ، داروهای ضدالتهابی و یا تزریق استروئیدها به ناحیه متورم.

مدیریت صحیح و پیگیری دقیق توصیه ‌های پس از جراحی می ‌تواند به کاهش ورم فیبروز و بهبودی سریع‌ تر کمک کند. در بینی‌های گوشتی به این دلیل که پوست ضخیم ‌تر است ، احتمال ایجاد این نوع ورم بیشتر از بینی های استخوانی است.

راهکارهای کاهش ورم بینی بعد از عمل را بشناسید !

حال که با انواع مختلفی از تورم آشنا شدید ، زمان آن رسیده است که روش های درمانی را نیز شناخته تا با اقدام به موقع ، هرچه سریع تر نتیجه حاصل از جراحی را مشاهده کنید.

اقدامات خانگی برای رفع ورم بینی بعد از جراحی

باید بدانید که شما پس از بازگشت به منزل ، با اقدامات کوچکی می توانید خود را از سایر تورمات پوست بینی رها سازید. این اقدامات شامل موارد زیر می شوند :

  • در زمان استراحت به این نکته توجه داشته باشید که حتما سر شما بالاتر از سایر اعضا بدن قرار گیرد . اینکار از تجمع مایعات در بینی جلوگیری می کند.
  • استفاده از کمپرس سرد معجزه می کند ؛ بنابراین تاثیر آن را دست کم نگیرید. بهتر است آن را تا 48 ساعت بر روی چشم ها و اطراف بینی قرار دهید . پس از آن متوجه تغییرات در رفع رفع تورم خواهید شد.
  • راهکار سوم استفاده از چسب بینی است که تاثیر خود را در دراز مدت نشان خواهد داد.

در انتها نیز توجه به رژیم غذایی و جلوگیری از مصرف دخانیات می تواند برای رفع ورم بینی بعد از عمل موثر واقع شود.

اقدامات پزشکی برای رفع ورم بینی بعد از عمل

مصرف قرص آناهیل : قرص آناهیل که به عنوان قرص آناناس نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از مؤثرترین داروها برای کاهش ورم بینی بعد از عمل جراحی شناخته شده است. این قرص حاوی ماده ‌ای به نام بروملین است که در آناناس یافت می ‌شود و به طور چشمگیری در کاهش تورم و کبودی پس از عمل جراحی موثر است.

بروملین دارای خواص ضد التهابی قوی است و سرشار از ویتامین C است که نقش مهمی در بهبود و ترمیم بافت‌ ها دارد. این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن و تسریع فرآیند بهبود کمک می‌ کند.

معمولاً پزشکان توصیه می ‌کنند که قرص آناهیل بعد از برداشتن آتل بینی و مشاهده ورم بر روی آن ، به صورت روزانه و تنها دو بار مصرف شود. مصرف این قرص تحت نظر پزشک اهمیت دارد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود و دوز مناسب برای هر فرد تعیین گردد.

اگرچه قرص آناهیل در کاهش ورم بینی بعد از عمل بسیار موثر است ؛ اما مصرف بیش از حد آن تاثیری بر کاهش التهاب نخواهد داشت و ممکن است منجر به عوارض جانبی شود. بنابراین پیروی دقیق از توصیه‌ های پزشک در مورد مدت و میزان مصرف این قرص ضروری است.