جراحی بینی گوشتی : بینی ، تشکیل شده از استخوان ، غضروف ، بافت چربی و پوست می باشد ، که در میان انواع آن ، بینی هایی را که دارای پوست ضخیم و غضروف های ضعیف هستند را بینی گوشتی ، می نامند ؛ در مقاله پیش رو ، به شرح این نوع از بینی ها که مورد تایید دکتر علیرضا مومنی ، جراح بینی اصفهان نیز می باشد خواهیم پرداخت ؛ با ما همراه باشید.

 

 

از ویژگی فرم ظاهری بینی های گوشتی ، می توانیم به نوک پهن و افتاده اشاره کنیم که آن نیز ناشی از فشار پوست بر روی غضروف های بینی ، می باشد.

لازم به ذکر است ، بینی های گوشتی نیز انواع متفاوتی دارند ، که آن ها عبارت اند از :

  1. بینی هایی که ضخیم بودن پوست آن ها ناشی ، از غدد سباسه می باشد.
  2. بینی هایی که پوست ضخیم آن ها ، ناشی از بافت بسیار است.

لازم به ذکر است ، بینی های گوشتی دسته اول نسبت به دسته دوم ، نتایج مطلوب تری را از جراحی بینی ، دریافت خواهند کرد.

عمل زیبایی بینی گوشتی :

احتمالا شنیده یا دیده اید که گفته می شود ، عمل بینی گوشتی نسبت به عمل بینی استخوانی ، دشوارتر است ؛ در ذیل ، در ارتباط با علت این موضوع توضیح داده شده است :

مبنای عمل زیبایی بینی ، اعمال تغییرات مورد نیاز بر روی استخوان بینی می باشد و از آنجایی که بینی های گوشتی ، دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف هستند ، گفته می شود که عمل بینی گوشتی کمی دشوارتر از عمل بینی استخوانی می باشد ؛ لازم به ذکر است ، به همین علت به افراد زیباجو دارای بینی گوشتی ، توصیه می گردد در انتخاب جراح بینی ، بسیار دقت کرده و بهترین جراح بینی را برگزینند.

آیا بینی های گوشتی بعد از عمل بینی ، بازگشت پذیرند ؟

در گذشته در طی عمل جراحی بینی ، استخوان و غضروف بینی تراش داده می شد و از آنجایی که غضروف بینی های گوشتی ، ضعیف بودند ؛ توان تحمل سنگینی پوست بینی را نداشته و با گذشت زمان و به تدریج مجددا به حالت اولیه خود باز می گشتند.

اما در حال حاضر ، با استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در جراحی بینی گوشتی و تقویت استحکام بینی ، امکان بازگشت این نوع از بینی ها به حالت اولیه خود ، وجود نداشته و نتایج ناشی از عمل جراحی بینی گوشتی ، ماندگار خواهد بود.

 

جراحی بینی گوشتی

 

ورم ناشی از جراحی بینی گوشتی

بروز برخی عوارض بعد از جراحی بینی گوشتی اجتناب ناپذیر می باشد که یکی از شایع ترین این عوارض، تورم است.

به دنبال برش هایی که بر روی پوست و تغییراتی همچون صیقل دادن استخوان ها که در طی جراحی صورت می گیرد مقداری ورم در بینی بروز می کند که کاملاً موقتی بوده و بعد از گذشت چند روز از بین خواهد رفت.

میزان این ورم به طور معمول در بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی بوده و زمان بیشتری برای برطرف شدن آن ها نیاز است.

البته نباید از تاثیر میزان ایرادات بینی و ویژگی های بدنی افراد در مقدار ورم بروز یافته ناشی از جراحی نیز غافل شد.

تزریق کورتون برای رفع ورم بینی

در برخی موارد روند رفع تورم بینی آنقدر کند طی می شود که بعد از گذشت زمان تقریباً زیادی هنوز مقدار قابل توجهی تورم در بینی بیمار باقی می ماند.

در چنین شرایطی ممکن است پزشک صلاح دیده و اقدام به تزریق کورتون به بینی و نواحی دارای تورم نماید؛ ماده کورتون تاثیر زیادی در هرچه سریع تر فروکش کردن تورم بینی دارد.

نکات مراقبتی موثر در کاهش تورم بینی :

نکاتی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم تاثیر بسزایی در هرچه سریع تر فروکش کردن تورم ناشی از جراحی بینی دارند. این نکات مراقبتی را به دقت رعایت نموده و در انجام آن ها کوتاهی نکنید:

  • به هیچ عنوان در روزهای ابتدایی اقدام به مصرف غذاهای سفت نکنید؛ بینی در روزهای اول در موقعیت جدید خود به خوبی تثبیت نشده و جویدن زیاد ممکن است موجب تشدید تورم موجود در آن گردد.
  • مصرف فست فودها و به طور کلی غذاهایی که حاوی مقدار زیادی ادویه و نمک هستند را در رژیم غذایی تان به حداقل برسانید.
  • حتماً از چسب بینی استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان سرتان را به سمت پایین خم نکنید؛ فشار و گردش خون با این کار در ناحیه صورت و سر افزایش می یابد که این امر تاثیر بسزایی در شدت یافتن ورم بینی دارد.
  • طی 3 روز ابتدایی اقدام به قرار دادن کمپرس سرد یا ژل یخ بر روی نواحی دارای تورم کرده و بعد از گذشت 3 روز همین کار را با کمپرس گرم انجام دهید.
  • بالاتر قرار گرفتن سر نسبت به سطح بدن منجر به ایجاد تسریع در روند فروکش کردن ورم می شود. لذا هنگام خوابیدن و دراز کشیدن زیر سرتان دو بالشت قرار داده و با این کار سر را از سطح بدن تان بالاتر قرار دهید.