سپتورینوپلاستی چیست؟

سپتورینوپلاستی : جراحی انحراف بینی که در پزشکی به سپتوپلاستی مصطلح است صرفا یک جراحی درمانی با هدف اصلاح انحراف تیغه بینی ( سپتوم ) انجام می شود و تغییری در ظاهر بینی ایجاد نمی کند.

افراد مبتلا به عارضه انحراف بینی ، در صورت تمایل به رفع عیوب ظاهری بینی همراه با اصلاح انحراف بینی؛ باید به طور همزمان مبادرت به انجام جراحی انحراف بینی و رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) نمایند. لازم به ذکر است که در پزشکی به تلفیق جراحی انحراف بینی و جراحی زیبایی بینی ، سپتورینوپلاستی اطلاق می گردد.

جراحی سپتورینوپلاستی شامل ایجاد برشی در لایه داخلی پوست و برداشتن آن از روی غضروف و استخوان است. ازآنجا که برش داخلی زده می شود، هر گونه اثر زخم نامرئی خواهد بود. انحراف ایجاد شده در غضروف و استخوان را برمی دارد و در موقعیت طبیعی بینی قرارمی دهد.

جراحی سپتورینوپلاستی معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

سپتورینوپلاستی

چه زمانی جراحی انحراف بینی توصیه می شود؟

داورهایی مانند آنتی هیستامین، داروهای ضد احتقان و اسپری های دماغی گاهی اوقات با کوچک کردن ساختار بافت نرم بینی می توانند به رفع گرفتگی بینی کمک کنند، اگرچه مشکل اصلی برطرف نمی شود. زمانی که دارو تاثیر کافی در رفع علائم ندارد، سپتوپلاستی تنها راه اصلاح انحراف تیغه بینی است که می تواند تنفس از راه بینی را دشوار کند و تنفس دهانی یک الزام شود. تنفس دهانی می تواند باعث خشکی دهان شود.

گاهی سپتوپلاستی بخشی از سایر جراحی های پزشکی مانند سینوس و برداشتن تومورهای بینی است. اگرچه سپتوپلاستی به خودی خود باعث تغییر شکل بینی نمی شود، می توان آن را با جراحی شکل دادن بینی به نام سپتورینوپلاستی ترکیب کرد. در نهایت، تصمیم گیری در باره انجام عمل سپتوپلاستی برای اصلاح صحیح سپتوم انحرافی به عهده هر بیمار است

مزایای سیتورینوپلاستی چیست ؟

این تکنیک زیبایی به منظور بهبود عملکرد تنفسی و همچنین بهبود ظاهر بینی زیر نظر بهترین متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان انجام می‌شود. در زیر به برخی از مزایای این جراحی اشاره شده است :
بهبود تنفس :
انحراف تیغه بینی می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود. با انجام سیتورینوپلاستی ، انحراف اصلاح می‌شود و راه‌های هوایی بازتر می‌شود همچنین انسداد ناشی از انحراف تیغه یا مشکلات ساختاری دیگر می‌تواند با این جراحی کاهش یابد و سبب بهبود تنفس گردد.
بهبود ظاهر بینی :
سپتوپلاستی به تغییر شکل بینی برای ایجاد تناسب بهتر با بقیه اجزای صورت کمک می‌کند. این شامل اصلاح اندازه ، شکل و تقارن بینی است و مشکلات ظاهری مانند قوز بینی ، نوک بینی پهن یا افتاده ، و بینی‌های کج یا نامتقارن می‌تواند با این جراحی اصلاح شود.
افزایش اعتماد به نفس :
تغییرات در ظاهر بینی می‌تواند در افرادی که نسبت به ظاهر بینی خود حس خوبی ندارند سبب افزایش اعتماد به نفس شود.
رفع مشکلات خواب :
انحراف تیغه بینی و انسداد راه‌های هوایی می‌تواند به خر و پف و آپنه خواب منجر شود. با اصلاح این مشکلات ، کیفیت خواب بهبود می‌یابد.
درمان مشکلات عملکردی :
انسداد راه‌های هوایی می‌تواند منجر به سینوزیت مزمن شود. با باز کردن این راه‌ها توسط روش سپتوپلاستی ، خطر ابتلا به عفونت‌های سینوسی کاهش می‌یابد علاوه بر آن تنفس و عملکرد کلی بینی از جمله بویایی نیز ممکن است بهبود یابد.

سیتورینوپلاستی یک روش جامع است که هم به بهبود عملکرد تنفسی و هم به بهبود ظاهر بینی می‌پردازد. این جراحی می‌تواند تأثیرات مثبت زیادی بر کیفیت زندگی ، اعتماد به نفس و سلامت کلی فرد داشته باشد. بهتر است قبل از انجام جراحی با بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران مشورت کنید تا از مناسب بودن این جراحی برای وضعیت خاص خود اطمینان حاصل کنید.

چه کسی سپتورینوپلاستی را انجام می دهد؟

جراح پلاستیک که در جراحی زیبایی بینی با تجربه است یا جراح گوش و حلق و بینی می تواند عمل زیبایی بینی را انجام دهد..

چه کسی کاندید مناسب سپتوپلاستی است؟

به طور کلی، شما یک گزینه خوب برای سپتوپلاستی هستید اگر انحراف تیغه دارید که باعث دشواری تنفس می شود، خرو پف در خواب و قطع نفس هنگام خواب دارید، از نظر جسمی و روانی سالم هستید، سیگار نمی کشید، انتظارات واقع بینانه دارید.

آشنایی با واژگان:

  • غضروف: بافت همبند که ساختار بینی را تشکیل می دهد.
  • کلوملا: بافت پایه باریک که سوراخ های بینی را جدا می کند.
  • بیهوشی عمومی: داروها و یا گازهایی که در حین عمل برای تسکین درد و عدم هوشیاری بیمار استفاده می شود.
  • هماتوم: جمع شدن خون در زیر پوست.
  • آرامبخش وریدی: آرامبخش هایی که از داخل ورید تزریق می شوند. بیمار در حین عمل هوشیار است اما دردی احساس نمی کند.
  • بیحسی موضعی: داروی بی حسی در حین عمل برای تسکین درد مستقیماً به محل برش تزریق می شود.
  • پوشش مخاطی: یک لایه نازک از غشا که سطح سپتوم را می پوشاند.
  • سپتوپلاستی: جراحی اصلاح تیغه بینی.
  • سپتوم: استخوان و غضروف بین دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند